یادداشت دبیر هنری بخش فیلم و عکس

جامعه فیلم و عکس در چالش نگاه های سلیقه ای و غیر کارشناسانه از یک سو و توقعات موجه خود از سوی دیگر همواره در ستیز بوده و حق خواهی کرده. چرا  اهمیت و ضرورت تاثیر گذاری هنرهای بصری بر هیچ کس پوشیده نیست . ویژه بودن  ،جذاب بودن  ، عامه پسند بودن ،و از همه مهمتر  هنرهای سینما و عکاسی در استان طی چند سال اخیر به لطف سرعت بالای تکنولوژی  توسعه محسوس پیدا کرده . لذا مسئولین برگزاری جشنواره ای چند وجهی  شهر فرهنگ ، برگزاری جشنواره فیلم و عکس را در اولویتهای خود قرا ر داده و همت خویش بر این مهم استوار.

در حوزه عکاسی با توجه به لحاظ  شدن مبحث عکس موبایلی ، شامل جامعه هدف گسترده و مختلفی می شود . از جمله سنین مختلف ،صنوف مختلف ، جنسیت مختلف ،و کلا هر کسی که به هر شکلی موبایل در دسترس دارد. پس توقع می رود . با تبلیغاتی مناسب و اطلاع رسانی درست تعداد زیادی عکس از همشهریان  محترم در هر شهری از استان پهناورمان کرمان وصول گردد ، تاگستره قابل اعتنایی از تصاویر ، مشکلات ، ایده ها ، تلاشها ،کمبودها،سازندگی ها، توسعه یافتگی ها و....شهری را در قاب پیش رویمان به نظاره بگذارند.

و صد البته در بخش عکسهای حرفه ای به مدد رشد قابل ملاحظه در حوزه مطبوعات ، عکس و همچنین کمیت و کیفیت بالای عکاسان استان قطعا شاهد نمایشگاهی در خور و موثر خواهیم بود. دبیرخانه فیلم و عکس جشنواره شهر فرهنگ که در فرهنگسرای کوثر مستقر است بنا دارد . عکسهای راه یافته به بخش نهایی  جشنواره را  در مکانهای مختلف عمومی از جمله چهار راهای پر تردد . میادین شلوغ و بعضی از پلهای عابر پیاده به شکلی وسیع در منظر دید مردم عادی قرار دهد.

 

واما حوزه جذاب و تخصصی فیلم بر اساس تصمیم گیری برگزار کنندگان  ، این مدیا در دو بخش انیمیشن و داستانی و  صرفا در فرمت فیلم کوتاه  تا سقف سی دقیقه بر گزار میگردد. دبیرخانه جشنواره امید وار است با هماهنگی و تلاش بتواند اکران فیلمهای  بخش مسابقه را  در دو الی سه سالن و در سانس های مختلف پخش تا همشهریان عزیز بتوانند با برنامه ریزی درست و داشتن حق انتخاب های مختلف ا زسانس های پیش بینی شده نهایت لذت را ببرند.

و اما داوری که از حساس ترین و مهمترین قسمتهای هر جشنواره ای می باشد. بر گزار کنندگان جشنواره فیلم و عکس شهر فرهنگ با در نظر گرفتن همه جوانب اعم از تخصص و تعهد  ،ضمن شنیدن پیشنهاد های مختلف در این حوزه ، در نهایت در هر بخش سه داور ماهر و عادل و منصف را انتخاب و امید وار است با این انتخاب گله های بخش داوری را به حد اقل برساند . هر چند که به نظر محال است .

لازم به ذکر است  دبیرخانه در حوزه فیلم داستانی  از کارشناسان فیلمسازی داستانی در حوزه  فیلم انیمیشن از کارشناسان خبره انیمیشن استان سود خواهد جست .

در نهایت لازم به ذکر است قصد داریم در محیطی سالم و فارغ از بی عدالتی ها و بی حرمتی های دور هم نظاره  گر باشیم ، جشنواره ای  قشنگ را زیر سایه الطاف بیکران کبریایی و دوستی ها ومحبتها جشن بگیریم. و فارغ از این شادی و فرح بتوانیم در زیر چتر گسترده فیلم و عکس ضمن پر کردن ساعتی از وقت همشهریان عزیز با نشان دادن آثار پر محتوا و  هنری یمان ، نقشی کوچک داشته باشیم در اشاعه فرهنگ های خوب مدنی ، دیدن زیبایی های اطراف ،کمک به توسعه فرهنگ شهری ، نهی از منکرات غلط تحت عنوان فرهنگ های بد شهری و ناهنجای های شهری. و صد البته کسب رضایت باری تعالی به جهت ادای دینمان در خصوص هنری که یدک می کشیم.

نهایتا ضمن تشکر از مسئولین شهرداری دست تک تک مردم و هنرمندان این دو حوزه را خاشعانه می فشارم و امید وارم یاریگر شهرمان و دیارمان باشیم با تنها سلاحمان ! دوربین

مجتبی صفرعلی زاده

/ 0 نظر / 14 بازدید